Kaj je dobro vedeti pred nakupom SUP-a?
Rabljen ali novi sup
Če prvič kupuješ sup, potem zagotovo razmišljaš, ali ni morda bolje kupiti rabljeno opremo.
Konec koncev doslej še ni bilo toliko priložnosti za supanje in ne veš, če te bo ta šport navduševal tako zelo, da bi se investicija v nakup novega supa izplačala.
Da najprej ovržemo ta prvotni strah - redko kdo je po nakupu supa ugotovil, da supanje ni zanj. To je tudi eden izmed razlogov, zakaj je težko najti dober rabljen sup. Seveda je ponudba rabljene opreme velika, a gre večinoma za starejše modele supov, katerih tehnologije in posledično materiali so nekoliko zastareli in zato tudi manj iskani.
Če resnično ne veš, kako dolgo bo navdušenje nad supom trajalo pri tebi, je morda nakup rabljenega supa najboljša izbira.
A, če ob misli na veslanje po mirni ali razburkani gladini komaj brzdaš metuljčke v trebuhu, potem se ti vsekakor najbolj splača investirati v nov kvaliteten sup.
Napihljiv ali trdi sup
Čeprav je na trgu večja ponudba napihljivih, pa obstajajo tudi trdi supi. Tehnologija napihljivih supov je iz dneva v dan naprednejša, prav tako so naprednejši materiali, ki deske sestavljajo. To pomeni, da se prilagajajo tehnikam športa, vodni gladini, uporabi in posamezniku, ki upravlja s supom.
Trdi supi so narejeni iz lesa ali poliestra in kot takšni tudi bolj občutljivi na morebitne udarce in poškodbe. Če trd sup poškoduješ in nastane praska, še ne bo takšnega razloga za preplah.
Če pa tak sup poškoduješ, da nastane zareza, pa se v materialu lahko začne hitro nabirati voda, ki privede do spremembe oblike materiala, zato sup izgubi popolno funkcionalnost.
Druga oblika supov pa so napihljivi. Ti v svetu supanja kar prednjačijo, zato je tudi njihov razvoj hitrejši in naprednejši. Tehnologija razvoja pri teh je skozi nekaj let, odkar supanje obstaja, tako strmo narasla, da imaš na voljo veliko različnih vrst supov, točno prilagojenih teži, namenu in tehniki supanja.
Tehnologija izdelave
Po enoplastni in razširjeni dvoplastni tehnologiji izdelave supov, je tretja in s tem tudi najbolj obširna in izpopolnjena vsekakor revolucionarna tehnologija MSL Fusion. Čeprav se v nekaterih točkah lahko primerja z enoplastno tehnologijo, pa MSL Fusion v resnici predstavlja popolno nadgradnjo pretekle, dvoplastne tehnologije. Ta predstavlja za kar 8% bolj čvrsto desko pri manjšem tlaku, boljšo vzdržljivost supa in za kar 2 kg lažjo sup desko. To pomeni, da je še lažja za prenašati, upravljati in pospravljati.
Napihljivi supi pa niso zmagovalna izbira samo zaradi razvojne tehnologije, temveč so praktični tudi iz drugih vidikov.
Stabilnost supa
Stabilnost je pri supanju izrednega pomena, saj lahko v nasprotnem primeru hitro končaš v vodi. Ker stabilnost pogosto povezujemo s trdnostjo, je dolgo veljalo, da so trdi supi bolj stabilni. Danes temu ni več tako, saj je razvoj napihljivih supov naredil korenit preskok in tako dohitel konkurenco.
Pri napihljivih supih stabilnost določajo oblika, trdnost in volumen.
Širša deska omogoča več stabilnosti, zato se te še posebej priporočajo začetnikom. Takšen sup je, na primer, model Allround ali vsestranski sup, katerega širina je nekje okrog 80 cm in predstavlja priložnost za zabavno veslanje posamezno, v paru ali celo v družbi štirinožnega prijatelja.
Če želiš imeti kar največ nadzora nad ravnotežjem, pri nakupu raje izbiraj med bolj okroglimi (ne toliko “ošiljenimi”) supi, nikar pa ne pozabi prodajalca povprašati še o njegovi trdnosti. Tudi ta namreč odloča o tem, kako stabilno se bomo premikali po vodni gladini. Supi z napihljivostjo do 12 psi so slabše napihljivi, tisti med 12 in 18 že nekoliko bolj, najboljši pa so supi z napihljivostjo od 18-25 psi. Veliko vlogo bo pri tem odigral tudi način polnjenja.
Kompresor bo sup napihnil veliko bolj kot ročna pumpa, recimo, prav tako pa je še bolj priročen, če čutiš bolečine v hrbtenici.
Tvoja teža in volumen supa
Mogoče se ti zdi, da lahko svojo težo malce prirediš in poveš kakšno številko manj, a s tem si pri nakupu supa ne delaš usluge. Če kupiš desko z manjšim volumnom, ki ne ustreza tvoji teži, se bo sup upognil oziroma se spustil pod gladino vode, s tem pa postal tudi bolj nestabilen. Isto velja, če imaš manj kilogramov in želiš zaradi večje stabilnosti kupiti sup, ki je primeren za težje osebe. Namesto večje stabilnosti se bo tvoje telo samo bolj naprezalo in za supanje porabilo bistveno več energije kot bi jo z izbiro optimalnega supa.
Za lažje razumevanje in nakup imaš na voljo tri osnovne debeline supov. Sup debeline 10 cm je primeren za otroke, ženske in osebe do nekje 70 kg, debelino 12 cm izbereš, če tehtaš do 100 kg in debelino 15cm, če je tvoja teža med 100 in 150 kilogrami.